Lintharjun luontopolku Suonenjoella
Päivämäärä: 14.6.2025.
Luontopolkumiehen reittinumero: 586.
Reitin pituus: 11 km. Oma lyhennetty reittini noin 6 km.
Kohokohdat: Mainio retkeilypolku, Lintharjulta avautuvat maisemat suolammille, taukopaikat.
Parkkipaikka: Reittien lähtöpaikka on jäähallin alaparkki Koulukadulla, mutta reitin varrella on muitakin mahdollisuuksia. Aloitin lyhennetyn reitin Luken pysäköintipaikalta Juntintieltä. Paikka kartalla.
Julkiset liikenneyhteydet: Reilun kilometrin matka Suonenjoen asemalta.
Opasteet/kyltit: Erinomaiset.
Varusteet/jalkineet: Reitti kulkee mäntykankailla, lenkkarit riittää.
Vaativuustaso: Keskivaativa reitti.
Tulipaikka: Useampi tulipaikka.
Lintharju. Se oli ollut suunnitelmissani jo pitkän aikaa. Nyt oli aika tutustua kuuluisaan harjualueeseen, sillä Suonenjoen seudulta kotoisin oleva kaveri tarjoutui majoittamaan minut ja antamaan hyviä neuvoja reitteihin tutustumiseen. Takana oli melkoinen määrä käveltyjä kilometrejä edellisen viikon aikana, joten suunnittelin hieman lyhennettyä versiota pitkästä luontopolusta. Sen pituudeksi mainitaan lähteestä riippuen 11-13 kilometriä, itse yritin sitä nyt hieman mittailla ja voisin kuvitella 11 kilometrin olevan aika lähellä totuutta. Tiesin, että Lintharju on korkeimmillaan sen länsipäässä ja niinpä mietimme kaverin kanssa, miten polun länsiosan voisi kiertää noin 5-6 kilometrin lenkkinä. Se tuntui onnistuvan siten, että kävely alkaisi Luonnonvarakeskuksen taimitarhan pysäköintipaikalta. Palaamme tähän kartan kuvan yhteydessä.
Kävimme ensin aamutuimaan virallisella lähtöpaikalla Koulukadun varrella. Täällä on useampikin Lintharjuun liittyvä opastaulu - esimerkiksi ulkoilureittien ja maastopyöräilyreittien kartat.

Kaveri taisi lukea luontopolun alkavan mutteritaululta. Kahdeksankulmainen taulu näkyy ylemmän kuvan oikeassa reunassa. Kävimme kuvaamassa luontopolun kartan. Olimme siis reitin itäisimmässä pisteessä. Minun tarkoitukseni oli nyt ajaa taimitarhalle kartan yläreunassa ja aloittaa polku noin yhdeksännen luontotaulun kohdalta. Saisin kulkea harjun hienoimmat osuudet ja näkisin ainakin luontotaulut 9-19. Loppujen lopuksi pidensin vielä reittiä käymällä lopuksi taulut 7-8. Palataanpa siihen aikanaan!

Käväisimme vielä Ranen rapuilla. Rauno Miettinen on itsellenikin lapsuudesta tuttu yhdistetyn kilpailija, kotoisin täältä Suonenjoelta. Olympiamitaleita ja MM-mitaleita tälle huippu-urheilijalle kertyi useampikin. Hänkin on varmasti Lintharjun poluilla lenkkeillyt.

Ajoin taimitarhalle ja sain auton melko lähelle reitistöä. Sata metriä ja olin virallisella luontopolulla. Reitti on virallisesti merkitty ruskeilla käpymerkeillä, mutta mielestäni punaiset maalimerkit puissa veivät kyllä luontopolkuakin eteenpäin.

Ensimmäinen minun reitilleni osunut luontopolkutaulu on taulu numero yhdeksän. Sen aiheena on mänty.

Söpöjä lampia reitin varrella on useitakin. Ensimmäinen on Pieni Palolampi. Sen rannalla on metsäntutkimuslaitoksen sauna ja vedenottamo.

Suurimmaksi osaksi länteen päin kävellään leveitä ulkoiluväyliä, mutta parissa kohdassa reitti poikkeaa hetkeksi kapeammalle polulle. Opastus on selkeää, käpymerkkejä ja punaoranssia väriä riittää.

Muutama risteys oli melkoista kylttiviidakkoa. Minun piti luonnollisesti seurata vain luontopolun kylttejä. Tässä kohdassa oikealle. Parissakin risteyksessä oli myös liikuntaan soveltuvia telineitä, vatsalihaspenkkejä ja leuanvetotankoja.

Seuraavan luontotaulun aiheena on hulppea harjumaisema. Palolampien ja edessä odottavan Onkilammen välisellä osuudella harju erottuu parhaiten. Osuuden pituus on noin 2,5 kilometriä ja korkeutta harjulla on tässä noin 15-28 metriä.

Eipä aikaakaan ja seuraava risteys. Tässä olikin paljon ihmeteltävää. Kylttiviidakon lisäksi taustalla vasemmalla on myös laavu.

Ja samassa paikassa maisema vasemmalle eli etelään näytti tältä. Pieni suolampi on kasvamassa umpeen.

Istahdin hetkeksi laavulle juomaan pari huikkaa vettä. Oli melkoisen lämmin ja aurinkoinen aamu - suorastaan poikkeuksellisen hieno alkukesään -25, jolloin hellepäivillä ei herkuteltu. Pidempi tauko sai odottaa, kaverini sanoi tulevansa pyörällä paikalle myöhemmin ja suunnitelma oli tavata jossain reitin monista taukopaikoista.

Jatkoin matkaa. Seuraa yksi reitin kauneimmista osuuksista. Harju nousee ylemmäksi ja mutkittelee. Tänne on rakennettu hieno pisteaita. Se on tehty ympäristötyöprojektina vuonna 2006. Btw, pisteaitaa voi kutsua myös riukuaidaksi, risuaidaksi, pystöaidaksi tai pistoaidaksi. Kuvassa vasemmalla vilahteleva Ahvenlampi ohitetaan paluumatkalla rantaa pitkin.

Onkilampi on luontopolun läntisin kohde. Se on lähdepohjainen ja siksi kirkasvetisempi kuin muut harjun ympäristön lammet.

Hetken aikaa kuljetaan osuudella, jossa polku on kaksisuuntainen. Sitten kurvataan leveältä väylältä hetkeksi Onkilammen rantaan.

Polku laskeutuu rannan tervaleppäkorpeen. Täällä on reitin ainoa kostea paikka. Uskoisin, että keväällä täällä tarvitaan vedenpitäviä jalkineita, sillä ihan koko matkalla ei kuljeta pitkospuilla ja reitin varrella oli pari mutaista kohtaa. Luontotaulu kertoo, että seudun lehtipuista 99% on koivuja - siksi tämä tervaleppäkorpi on harvinainen.

Aika tasan 2,5 kilometriä matkaa takana. Polku kääntyy nyt portaita pitkin ylämäkeen.

Reitti nousee harjulle ja alkaa palata takaisin itään. Hetken päästä kävelin taas sillä osuudella, jossa polku kulki samaa reittiä molempiin suuntiin. Kohta käännytään alas ja Ahvenlammen rantaan.

Ahvenlampi taisi olla suosikkimaisemaani tällä reitillä, yhdessä sen yläpuolella mutkittelevan korkean harjun kanssa. Joutsenpariskunta uiskenteli lammella. Suopursut kukkivat rantasuolla, kalliokielot polun toisella puolella, jyrkällä harjun rinteellä. Idyllistä.

Samalla jo kirjoittelimme kaverin kanssa viestejä. Teimme tärskyt Palolammen laavulle, jonne minulla oli vielä noin kilometri matkaa. Tässä oli osuus, jossa kuljettiin hieman tasaisemmalla mäntykankaalla, tosin oli tässäkin sen verran jyrkkä lasku, että kyltti varoitti lukkojarrutuksesta. Olinkin ihmetellyt keltaisia maalimerkkejä, joita reitillä oli tässä Ahvenlammen jälkeisellä polkuosuudella. Ne liittyivät pyöräreitteihin.

Ohitetaan Suursuo. Tämä olikin viimeinen luontopolkutaulu, joka osui minun reittini varrelle. Se on 250 hehtaaria laaja avosuo, jonka keskiosa on ollut myös turvetuotantoalueena. Näkymä on suon melko luonnontilaisena säilyneeseen pohjoisosaan.

Nyt käännyin pois polulta ja hakeuduin meno- ja paluupolun väliselle Palolammelle. Taukopaikka laavuineen on idyllisellä paikalla.

Vihreän sävyjä heijastava lammen pinta on muutaman metrin päässä tulipaikasta ja piknikpöydästä. Istahdin odottelemaan kaveria, joka kohta pyöräili paikalle.

Mukavan tauon jälkeen totesin käveleväni kartoissa näkyviä polkuja pitkin hieman kohti koillista, jotta voisin katsasta pari luontopolun taulua ennen pysäköintipaikkaani tuloa. Kävelin mutkittelevia polkuja pitkin noin kilometrin, kunnes pääsin taas länteen päin kulkevalle ulkoiluväylälle.

Viimeinen rastini oli siirtolohkare, joka saattaa olla mannerjäätikön luoteesta kuljettama kivenmurikka. Pakkasrapautuminen on halkaissut sen kahtia.

Tästä oikaisin melko pientä polkua pitkin taimitarhan pihalle, suunnistin hienosti suoraan autoni eteen. Naps, matkamittaus poikki. Kävelyä kertyi yli 7 kilometriä, käytin siihen kaksi ja puoli tuntia. Palolammelta olisi ollut suorinta reittiä vain muutama sata metriä, joten ehkä kätevin länsipään kierros voisi olla noin kuutisen kilometriä pitkä. Reitin varrella tapasin muistaakseni vain kolme muuta ihmistä. Ihmettelin itsekin lauantaisen aamun rauhaa, sillä olin kirjoittanut reitin varrella olevaan postilaatikkoon nimeni ja siellä oli samalta aamulta jo puolen tusinaa nimmaria.
Reitti on keskivaativa. Nousut ja laskut ovat jyrkähköjä, vaikka korkeuserot ovat kohtuullisia. Matalimman ja korkeimman paikan eroa on kolmisenkymmentä metriä. Harjumaiseman juuri ne erot tekevätkin komeaksi: jyrkkäpiirteiset harjut ja niiden juurella kimaltelevat lammet. Lintharjulle vielä lisäpisteitä siitä, miten monia asioita täällä voi harrastaa - kävelyä, lenkkeilyä, pyöräilyä, hiihtoa, voimailua, todennäköisesti myös suunnistusta ja uintia.
Sijainti: N=6944034.113, E=505428.874 (ETRS-TM35FIN)
GEO:lat=62,6269586, GEO:lon=27,1059961
Voit seurata retkitunnelmiani myös Instagramissa: @luontopolkumies ja Facebookissa
Muita Luontopolkumiehen reittejä lähistöllä:
Iso-Parran luontopolku
Jänisvuoren kierros
Tahinlammen kierros
Onko reittiin tullut muutoksia? Jotain korjattavaa, lisättävää, kommentteja? Lähetä postia Luontopolkumiehelle

Kommentit
Lähetä kommentti